طبع گردو سرد است یا گرم؟

طبع گردو سرد است یا گرم

برای افرادی که بصورت روزانه و مرتب از گردو استفاده میکنند گاه سوال پیش می آید که آیا طبع گردو سرد است یا گرم ابتدا باید بدانید که آگاهی از این موضوع باعث می شود که در هنگام مصرف این محصول به دقت بیشتری عمل کرده و از فواید بیشتری از گردو بهره ببریم.

افراد دارای مزاج گرم به آب و هوای سرد علاقه دارند و از هوای گرم فراری هستند. به آن ها توصیه می شود از مواد غذایی با طبع سرد استفاده کنند. و افراد سرد مزاج دقیقا برعکس گرم مزاج ها هستند و بهترین غذا برایشان موادغذایی با طبیعتی گرم است.

غذاهای طبع گرم مغذی هستند
غذاهای طبع گرم مغذی هستند؟

بررسی طبع گردو

در طب سنتی ایران (طب ایرانی)، گردو به عنوان یک ماده دارویی با طبع گرم شناخته می شود. این به این معناست که گردو در اثر مصرف، گرمایی به بدن اضافه می کند و برای کسانی که دارای طبع سرد هستند، مفید است. اما ارزیابی طبع یک ماده ممکن است متفاوت باشد و بستگی به متخصص و منبع اطلاعات کامل تری دارد. در هر صورت، اگر شما یا هر کس دیگری تصمیم به مصرف گردو به عنوان دارو دارید، بهتر است ابتدا با یک پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید، به ویژه اگر مشکلات یا نگرانی هایی درباره طبع خود دارید.

گردو سرد است یا گرم

همانطور که گفته شد طبع گردو گرم است، پس به کسانی با طبع گرم میانه ی خوبی ندارند و در صورت مصرف مواد خوراکی گرمی دچار حساسیت می شود توصیه می شود از مصرف گردو تا حدودی بپرهیزند، در مقابل افرادی که طبع آنها سرد است میتوانند به راحتی از این محصول در رژیم غذایی خود بهره ببرند.

کارشناسان طب سنتی اظهار می دارند که طبع گردو باعث تغییر در ترشح هورمون های تیروئیدی می شود و طبع خشک گردو در تنظیم سطح قند خون بدن و ترشح هورمون انسولین نقش موثر و بسزایی دارد.

همچنین، گردو حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب اشباع نشده و ویتامین‌های E و B6 است که می‌تواند به سلامت قلب و افزایش سطح انرژی کمک کند. برای بهره مندی از خواص گردو برای سلامتی تان، توصیه می‌شود گردو‌ها را در محیط خشک و خنک نگهداری کرده و در تغذیه روزانه خود مصرف کنید.

مصرف غذاهای با طبع گرم برای افرادی که به دلیل سرماخوردگی، کم خونی، دمای پایین بدن، خستگی بیش از حد و کسلی به این نوع غذا نیاز دارند، مناسب است.

غذاهای طبیعت گرم فواید زیادی مانند افزایش گردش خون و گرم کردن بدن دارند. به افرادی که پس از خوردن غذاهای با طبیعت سرد احساس ناراحتی می کنند، توصیه می شود به جای آن از غذاهای طبیعی گرم استفاده کنند.

چند نمونه از غذاهای طبیعت گرم شامل گردو، انجیر، انگور، موز، پاپایا، خرما، هویج، سیب زمینی شیرین، زنجبیل، سیر، دارچین و فلفل سیاه است.

ویژگی های طبع گرم
ویژگی های طبع گرم

آیا غذاهای طبع گرم مغذی هستند؟

به عقیده برخی از افراد غذاهای طبع گرم نسبت به سردیجات دارای ارزش تغذیه ای و انرژی بیشتری هستند اما ذکر این نکته از اهمیت بسیار والایی برخوردار می باشد که موضوع پر انرژی بودن و ارزش تغذیه ای بالای غذاهای طبع گرم کلیت ندارد.

خوراکی هایی که دارای طعم شیرین، تلخ، شور و تند هستند دارای مزاج گرم هستند و خوراکی هایی دارای طعم ترش اغلب غذاهای طبع سرد هستند.

مصرف غذاهای طبع گرم اغلب انرژی و حرارت تولید می کنند و خون که برای بدن مورد نیاز می باشد از غذاهای طبع گرم و تر بوجود می آیند. بر اساس دیدگاه طب سنتی توصیه می شود حرارت نسبی خود را حفظ نمایید و همچنین باید از سرد شدن بدن تا حد قابل توجهی خودداری نمایید؛ اما در رابطه با مصرف غذاهای مختلف باید به مزاج افراد توجه کرد زیرا شرایط با توجه به مزاج ها متفاوت خواهد بود.

حرارت بالای بدن در برخی مواقع ممکن است باعث خشکی و سوخت خلط غالب بدن شود و در صورتی که فرد دارای سوءمزاج گرم باشد، مصرف غذاهای طبع گرم به صورت عکس عمل خواهد کرد و انرژی در بدن شما کاهش خواهد یافت. از این رو در برخی از افراد غذاهای طبع سرد ممکن است انرژی و توان شما را افزایش دهد.

گرم یا سرد بودن مزاج یا طبع از کجا پدید می آید؟
گرم یا سرد بودن مزاج یا طبع از کجا پدید می آید؟

گرم یا سرد بودن مزاج یا طبع از کجا پدید می آید؟

درست است که رفتار و طبیعت بدن از بدو تولد همراه همیشگی انسان است اما آسیب پذیری و شدت آن در سنین و جنسیت های مختلف بر اساس چیزهایی مانند بدن، ذهن و هورمون ها است.

تحقیقات نشان می دهد که اگر 100% مزاج در نظر گرفته شود، 50% آن ناشی از عوامل ژنتیکی و مابقی ناشی از محیط است. البته عوامل زیر تاثیر مستقیمی در تعیین و تغییر خلق دارند که در روند کنترل و درمان نباید نادیده گرفته شود:

 • غذا
 • آب مناسب
 • هوای خوب

به عنوان مثال افرادی که طبع سرد و مرطوب یا سرد و خشک دارند و به ترتیب به بلغم و سودا معروف هستند باید مثلث سلامت را رعایت کنند و برای جلوگیری از سرماخوردگی غذاهای گرم، مرطوب و خشک را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

یکی از روش های اصلی جهت حفظ تعادل مزاج، رعایت خوراکی ها و نوشیدنی ها با توجه به مزاج فرد می باشد. از این رو جهت حفظ مزاج متعادل، سالم و داشتن عملکردهای جسمی و روانی مطلوب توصیه می کنیم ابتدا مزاج خود را شناسایی کرده و در صورتی که غذاهای طبع گرم برای شما مناسب هستند مصرف آن ها را در حد تعادل آغاز نمایید.

ویژگی های مزاج گرم
ویژگی های مزاج گرم

ویژگی های مزاج گرم

خصوصیاتی مانند رنگ پوست سرخ و تیره، رگهای نمایان و بر آمده، اندام های پر خون، محرک و فعال و ضربان قلب بالا متعلق به افراد گرم مزاج است؛ همچنین این افراد پر انرژی، پویا و با عطش مضاعف هستند. افراد گرم مزاج نباید در مصرف گردو زیاده روی کنند زیرا ممکن است دچار عارضه شوند.

مصرف بیش از حد گردو در افراد گرم مزاج ایجاد یبوست، تنگی نفس، بوی ادرار تند، کهیر، فشار خون، آشفتگی، بی قراری، افزایش میل جنسی، سرگیجه، تنبلی کبد، سوزش لثه ها و دهان می کند.

بهتر است افراد گرم مزاج بعد از مصرف گردو دهان خود را با آب بشویند و در صورت امکان از ماست یا میوه جات ترش استفاده کنند.

چه افرادی باید در مصرف گردو احتیاط کنند؟

با اینکه ارزش غذایی گردو بسیار بالا و قابل توجه است ولی افرادی که گرم مزاج هستند باید در مصرف گردو احتیاط کنند، این افراد باید نسبت به سایرین سرانه ی مصرف کمتری از گردو داشته باشند. باید توجه داشت که این میزان استاندارد و احتیاط شده باید توسط پزشک متخصص تعیین شود.

مصرف گردو توسط افرادی که طبع گرم دارند موجب بالا رفتن دمای بدن آنها می شود و این بالا رفتن دمای بدن در فصل تابستان آثار جبران ناپذیری برجای خواهد گذاشت. همچین مصرف گردو توسط گرم مزاج ها موجب تحریک زخم هایشان می شود.

فواید گردو برای سرد مزاج ها

گردو علاوه بر اینکه یکی از بهترین غذاهای ضد التهابی است، حاوی چندین ماده مغذی است که در حمایت از سیستم ایمنی نقش دارند، از جمله ویتامین E و B6، مس و فولات.تحقیقات بسیاری نشان می دهند که گردو در کاهش استرس روانی موثر است. این بسیار حیاتی است زیرا استرس کنترل نشده ایمنی را تضعیف می کند. ویتامین های گردو به شرح زیر است :

 • ویتامین ای
 • ویتامین ب
 • ویتامین دی
 • ویتامین ث
 • ویتامین آ

گردو برای افراد سرد مزاج بسیار مفید است و افراد سرد مزاجی که احساس سرما می کنند بهتر است به طور مرتب از خوردن گردو دریغ نکنند.

مصرف گردو در فصل زمستان موجب گرمی کلیه می شود و گرم ماندن کلیه از تکرر ادرار و درد های کلیوی در فصل زمستان جلوگیری می کند.

مصرف گردو همواره برای افراد سرد مزاج توصیه می شود. گرم و خشک بودن طبع گردو برای سرد مزاج ها سرشار از خاصیت است. توصیه می شود همیشه از گردوی تازع استفاده کنید که رطوبت بیشتری دارد و این رطوبت باعث می شود در صورت گرم مزاج بودن مصرف کننده عوارض کمتری به بار بیاورد.

تاثیر غذاهای گرم بر سیستم عصبی
تاثیر غذاهای گرم بر سیستم عصبی

تاثیر غذاهای گرم بر سیستم عصبی

است غذا های گرم و سرد تاثیر زیادی بر اعصاب بدن دارند. اعصاب سمپاتیک توسط غذاهای گرم تحریک می شود با افزایش فعالیت سمپاتیک ضربان قلب افزایش میابد و اندام ها و بافت عملکرد بهتری خواهند داشت.

فرد سرد مزاج با مصرف غذاهای طبع سرد دچار خستگی، تکرر ادرار و افزایش آب دهان می‌شود، ولی مصرف غذای گرم ، باعث متعادل شدن بدن او می‌شود.

مصرف بی رویه غذاهای گرم یا سرد

غذاهای گرم باعث نگهداری گرمای بدن می‌ شوند. مصرف زیاد غذاهای گرم سبب جوش، تب، افزایش فشارخون و آشفتگی می شود.

مصرف زیاد غذاهای سرد سبب آرتریت، روماتیسم، دست و پای سرد، ترشح زیاد بزاق، نفخ شکم، اضطراب و درد ماهیچه می‌شود. در مقابل مصرف زنجبیل، سیر، حبه، زیره، دارچین، هل و دارچین برای آنها مفید است. کاهش مصرف نوشیدنی های سرد، سالاد، کافئین و میوه های نارس توصیه می شود.

ارزش غذایی و انرژی بخشی مواد غذایی با طبع گرم در مقایسه با مواد غذایی با طبع سرد بیشتر است، اما نمی توان به تمام مواد غذایی ربط داد. روش های اصلی جهت حفظ تعادل مزاج، مصرف مواد غذایی بر اساس مزاج است. مواد غذایی با طبع گرم کالری زیادی دارند و بهترین زمان برای مصرف آن ها فصول سرد است. میزان کالری گردو نیز بالاست و این امر باید در هنگام مصرف آن مورد توجه قرار بگیرد.

گردو سرد است یا گرم
گردو سرد است یا گرم

حرف پایانی

مزاج علم گسترده ای با کاربردهای جالب در تعیین ویژگی های جسمی و روحی هر فرد است و در شناسایی و درمان بیماری های مختلف بسیار موثر است. هر چیزی که می خوریم تأثیر قابل توجهی روی هر قسمت از بدن ما دارد.

با دانستن احساس خود می‌توانیم از خوردن غذاهایی که برایمان مشکل ایجاد می‌کنند، دست بکشیم و برعکس، غذاهای مفید را بشناسیم و انرژی بیشتری ذخیره کنیم. از بین همه عناصر سبک زندگی، غذا موثرترین و ساده ترین است زیرا شما کنترل کاملی روی آن دارید. به طور کلی مزاج ما از نظر مفهومی دو نوع متفاوت است برای سرد مزاج ها چه بخوریم؟ تغذیه برای افراد سرد مزاج برای رسیدن به مزاج متعادل بسیار مهم است. چه غذاهایی برای مزاج سرد و خشک مفید است؟

پس اگر می خواهید روحیه خوبی داشته باشید، به آنچه خدا به عنوان پایه و اساس به شما داده است، احترام بگذارید. اگر قوانین بهداشتی را که اینجا آموخته اید رعایت کنید، بهترین خلق و خو را خواهید داشت.

پس نه حال خوب داریم و نه حال بد، این اشتباه را از ذهن خود دور کنید. حتما این نعمت را با خلق و خوی اولیه درست درمان کنید. سعی نکنید مدام از حد اعتدال خود خارج شوید و آن را به خلق و خوی دیگران منحرف کنید.

امیدوارم مقاله ای که با محوریت بررسی طبع گردو و این سوال بود که گردو سرد است یا گرم شما را به جوابتان رسانده باشد. اگر در مورد انواع آجیل و خشکبار سوالاتی دارید میتوانید در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.

در انتها اگر قصد خرید آجیل قیمت مناسب را دارید میتوانید از طریق لینک زیر وارد بخش فروش این محصول شوید و با خیال راحت خریدتان را نهایی کنید.

آیا طبع گردو گرم است؟

طبع گردو گرم است و باعث تغییر در ترشح هورمون های تیروئیدی می شود و طبع خشک گردو در تنظیم سطح قند خون بدن و ترشح هورمون انسولین نقش موثر و بسزایی دارد.

آیا طبع گردو سرد است؟

خیر، باید بدانید که طبع گردو گرم است، پس به کسانی با طبع گرم میانه ی خوبی ندارند و در صورت مصرف مواد خوراکی گرمی دچار حساسیت می شود توصیه می شود از مصرف گردو تا حدودی بپرهیزند.

طبع گردو در طب سنتی چیست؟

قبل از بررسی طبع گردو، سوال مهم این است که طبع یا مزاج شما چیست؟ اگر گرم هستید، نشانه‌های واضح این است که در فعالیت‌های روزانه‌تان بسیار شاداب و پرانرژی هستید. پوست قرمز و ضربان قلب طبیعی دارید. در این صورت در مصرف این محصول کمی دقت کنید و در مصرف آن زیاده روی نکنید. برخلاف موارد فوق، افراد سرد مزاج می توانند بدون نگرانی از گردو در اکثر غذاهای خود استفاده کنند.

مصلح گردو چیست؟

انار ترش، خشخاش، سکنجبین و ترشی‌های طبیعی، مصلح گردو و بهبود دهنده خواص و مزاج آن هستند. بهتر است صلح گردو را به همراه آن استفاده کنید تا اثربخشی بیشتری از این محصول ببینید.

طبع گردو تازه چیست؟

همانطور که در متن مقاله گفتیم، طبع گردو گرم است. آجیل سرشار از مواد مغذی و سرشار از آنتی اکسیدان است که خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد و سلامت استخوان ها را بهبود می بخشد. با این حال، مصرف بیش از حد آن می تواند عوارض جانبی ایجاد کند.

4.5/5 - (2 امتیاز)
مسعود خرّمی
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • علیرضا 28 فروردین 1402 / 1:10 ب.ظ

  اونجاییکه طیع سرد دارن باید با چی گردو بخورن که براشون ضرر نداشته باشه. ممنون میشم جواب بدین

  • مسعود خرّمی 7 خرداد 1402 / 3:46 ب.ظ

   سلام و عرض ادب. گردو برای افرادی که طبع سرد دارن هیچ ضرری نداره و برعکس براشون خیلی هم مناسبه. گردو بخاطر طبع گرمی که داره برای افرادی که طیع گرم دارن میتونه هنگامی که بیش از حد مصرف میشه ضرر داشته باشه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *