کشمش برای دیابتی ها و قندخون، آیا کشمش قند دارد

کشمش برای دیابتی ها

کشمش ها را می توان به جواهرات کوچکی تشبیه کرد که از نظر تغذیه ای بسیار مفید هستند، اما مانند هر خوراکی شیرین دیگری، در مورد میزان قند این خشکبار نیز سوالات زیادی مطرح می شود، اینکه آیا کشمش قند دارد یا نه، و یا اینکه تاثیر کشمش بر روی قند خون چگونه است. در این مقاله، به جهان شگفت انگیز کشمش ها سر خواهیم زد و با نگاهی بر فواید و خواص کشمش به مسئله ی کشمش برای دیابتی ها و مزایای آنها برای این افراد، می پردازیم.

کشمش برای دیابتی ها

کشمش به طور طبیعی شامل قند است، اما میزان قند موجود در آن متغیر است و بستگی به نوع و شیرینی میوه اصلی آن که انگور است دارد. اکثراً، کشمش حاوی مقدار قابل توجهی قند (گلوکز و فرکتوز) است که از میوه انگور مشتق می شود. کشمش به عنوان یک منبع غنی از مواد مغذی از جمله آنتی‌ اکسیدان ها، ویتامین‌ ها و مواد معدنی، می تواند برای افراد دیابتی مفید باشد، اما مصرف آن باید با دقت و با توجه به نیازهای فرد و مشورت با پزشک یا متخصص تغذیه انجام شود.(1)

مدیریت حساسیت به انسولین

کشمش حاوی قند طبیعی است که ممکن است باعث افزایش سطح گلوکز خون شود. بنابراین، افرادی که حساسیت به انسولین یا دیابت نوع ۲ دارند، باید مصرف کشمش را با احتیاط انجام دهند. بهتر است که این افراد مقدار مصرف کشمش خود را اندازه گذاری کرده و با مشاوره ی پزشک یا متخصص تغذیه، مصرف آن را در یک مقدار مناسب تنظیم کنند. همچنین، ترکیب کشمش با دیگر مواد غذایی با ارزش مانند آجیل و میوه های دارای فیبر می تواند کمک کننده باشد تا اثر مصرف کشمش بر سطح قند خون کاهش یابد.

پیشگیری از عوارض دیابت

کشمش، به عنوان یک میوه خشک سرشار از آنتی‌اکسیدان و مواد مفید دیگر، می تواند نقش مهمی در کاهش التهاب در بیماران دیابتی داشته باشد. بیماران دیابتی معمولاً به التهابات بیشتری در بدن خود دچار هستند که می تواند عوارض جانبی جدی برایشان داشته باشد. آلودگی خون، التهاب مفاصل و التهابات سیستم عصبی از جمله مشکلات متداولی هستند که در بیماران دیابتی ممکن است رخ دهد.

کشمش، به عنوان یک منبع آنتی اکسیدان، می تواند به کاهش التهابات بدن در افراد دیابتی کمک کند. آنتی اکسیدان ها عملکرد خود را با جلوگیری از آسیب های اکسیداتیو و کاهش تولید رادیکال های آزاد انجام می دهند که این عمل به کاهش التهابات و پیشگیری از عوارض جانبی آنها کمک می کند. برخی تحقیقات نشان داده اند که مصرف کشمش می تواند به کاهش التهاباتی که به دلیل دیابت بوجود آمده اند کمک کرده و از عوارض جانبی آنها جلوگیری کند.

کمک به هضم غذا

کشمش سرشار از فیبر است و می تواند نقش مهمی در بهبود فرایند هضم غذا در بیماران دیابتی داشته باشد. فیبرهای موجود در کشمش، از جمله فیبر محلول و غیرمحلول، به عنوان یک جاذب طبیعی مواد غذایی عمل می کنند که می توانند موجب کندی جذب گلوکز و لیپیدها شده و سطح گلوکز خون را پایین بیاورند. همچنین، فیبر موجود در کشمش به افزایش حجم ماسه معده کمک کرده و با بهبود فرایند گوارش، به تنظیم سطح قند خون کمک می کند. این ویژگی ها می توانند به کنترل قند خون در بیماران دیابتی کمک کنند.

فواید کشمش برای دیباتی ها
فواید کشمش برای دیباتی ها

کمک به سلامت قلب

کشمش به عنوان یکی از منابع سرشار از آنتی‌اکسیدان، می تواند نقش مهمی در کمک به سلامت قلب در بیماران دیابتی داشته باشد. بیماران دیابتی در معرض خطر بیشتری برای بروز مشکلاتی از جمله بیماری های قلبی عروقی و سکته قلبی قرار دارند. آنتی اکسیدان های موجود در کشمش، از جمله پلی فنل ها، فلاونوئیدها و رزوراترول، می توانند از رسیدن آسیب به عروق جلوگیری کرده و به کاهش التهابات در دیابتی ها کمک کنند. علاوه بر این، مصرف کشمش می تواند به کاهش فشار خون و کنترل سطح چربی های خونی کمک کرده و از بروز مشکلات قلبی در بیماران دیابتی جلوگیری نماید.

کشمش و کنترل قند خون

با وجود شیرینی طبیعی این خشکبار، کشمش ها شاخص گلیسمی اندکی دارند و این ویژگی، آنها را به یک گزینه مناسب برای افراد دارای دیابت تبدیل می کند. شاخص گلیسمی میزان تأثیر یک غذا بر سطح قند خون پس از مصرف آن را اندازه گیری می کند. کشمش ها شاخص گلیسمی معتدلی دارند، که به معنای آن است که آنها باعث افزایش تدریجی و پایدار سطح گلوکز خون نسبت به مواد غذایی با گلیسمی بالا می شوند.

فیبر و آنتی اکسیدان های موجود در کشمش ها به کاهش جذب شکر در جریان خون کمک کرده و از افزایش سریع سطح گلوکز خون جلوگیری می کنند. مطالعات نشان داده اند که استفاده از کشمش در رژیم غذایی می تواند به استحکام سطح قند خون کمک کرده و حساسیت به انسولین را افزایش دهد، که این امر مصرف کشمش برای دیابتی ها را بسیار حائز اهمیت می کند.

قند کشمش چقدر است
قند کشمش چقدر است

آیا کشمش قند دارد

از آنجا که کشمش از میوه انگور خشک شده به دست آمده است، حاوی قند طبیعی است، این قندهای موجود در انگورها در فرآیند خشک کردن حفظ می شوند. از جمله قندهایی که در کشمش وجود دارد می توان به قند خود انگور، گلوکز و فروکتوز اشاره کرد. بسته به نوع انگوری که برای تهیه کشمش استفاده شده و همچنین شرایط و فرآیند خشک کردن، میزان این قندها متفاوت خواهد بود. اما معمولاً کشمش حاوی مقدار قابل توجهی قند است و خوردن آن برای افرادی که دارای دیابت هستند، نیازمند مدیریت دقیق می باشد.

بهتر است که افراد دیابتی قبل از مصرف کشمش، با پزشک خود مشورت کنند و مقدار مصرفی را به طور منظم کنترل کنند تا جلوی افزایش ناگهانی قند خون را بگیرند و سلامتی خود را حفظ کنند.

کدام نوع کشمش قند کمتری دارد؟

کمترین مقدار قند را در کشمش خشک شده ای که بدون افزودن قند یا قند اضافی تهیه شده است می توان یافت. این نوع کشمش، که به عنوان “کشمش طبیعی” یا “کشمش آفتابی” شناخته می شود، تنها شامل انگورهای خشک شده است و به آن هیچ گونه قند اضافی یا مواد شیرین‌ کننده دیگری اضافه نشده است.

مقدار قند یک عدد کشمش چقدر است؟

متوسط مقدار قند در یک عدد کشمش طبیعی، بستگی به اندازه و وزن خود کشمش و نوع انگوری که از آن تهیه شده است دارد، اما به طور تقریبی، یک عدد کشمش حدود 1 تا 2 گرم قند دارد. این مقدار به اندازه ای است که معمولاً تأثیر چندانی بر سطح قند خون ندارد و به عنوان یک منبع طبیعی انرژی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی، هر عدد کشمش تنها حاوی مقدار کمی قند است که از طریق تجزیه و هضم مواد غذایی در بدن انسان انرژی فراهم می کند.

ادغام کشمش در رژیم غذایی دیابتی

هنگام اضافه کردن کشمش به رژیم غذایی دیابتی، کنترل حجم و مقدار آن بسیار حیاتی است. اگرچه کشمش ها سرشار از مواد مغذی هستند، اما در کنار این مواد مغذی کالری بالایی نیز دارند، بنابراین مصرف آنها به مقدار مشخص و متعادل بسیار مهم است. حجم مصرف توصیه شده برای کشمش حدود یک چهارم فنجان است که تقریباً ۱۰۰ کالری ارائه می دهد.

کشمش ها می توانند به شکل های مختلفی مانند میکس کردن با سایر میوه ها، استفاده در انواع کیک و دسر و سالاد یا انواع غذاهای دیگر مصرف شوند. شیرینی طبیعی این محصول، بدون نیاز به شکر اضافی، طعم و بافتی خاص به غذاها اضافه می کند. از خواص کشمش برای زنان و مردان و حتی کودکان به هیچ وجه نباید غافل شد.

استفاده از کشمش برای دیابتی ها
استفاده از کشمش برای دیابتی ها

قند مویز بیشتر است یا قند کشمش؟

برخی از انواع کشمش ها ممکن است دارای شیرین کننده های مصنوعی باشند که این نکته ممکن است برای برخی افراد مشکل ساز باشد. اما مقدار قند موجود در کشمش های طبیعی به میزان کمتری است.

قند موجود در مویز قند فروکتوز است که برای جذب شدن به بدن احتیاجی به انسولین ندارد. علاوه بر این مویز دارای عنصر کروم است که می تواند موجب کاهش قند خون شود. بنابراین افراد مبتلا به دیابت می توانند مویز را جایگزین قند کنند اما نباید در مصرف آن زیاده روی شود.

در صورتی که قند خون بالایی دارید قبل از مصرف کشمش یا مویز بهتر است که برچسب های محصولات را مطالعه کنید تا از استفاده از شیرین کننده های مصنوعی در کشمش ها آگاه شوید.

به طور کلی، برای انتخاب مناسب بین مویز و کشمش، بهتر است به نیازها و محدودیت های شخصی خودتان توجه کنید. اگر به دنبال مواد مغذی بیشتری هستید و به قند خون بالا دچار نیستید، مویز می تواند یک انتخاب مناسب باشد. در مقابل، اگر به دنبال آنتی اکسیدان، فیبر و بهبود گوارش هستید، کشمش گزینه مناسبتری است.

میزان قند کشمش سبز

کشمش سبز در واقع انگور سبز خشک شده است. انگور سبز به طور طبیعی شامل قند است، اما مقدار آن معمولاً کمتر از انگورهای قرمز است. بنابراین، کشمش سبز نیز حاوی مقداری قند است، اما ممکن است مقدار آن کمتر از کشمش های سیاه یا قرمز باشد.

کشمش سبز
کشمش سبز


ملاحظات خوردن کشمش در افراد دیابتی

اگرچه کشمش ها می توانند به عنوان یک افزودنی سالم به رژیم غذایی افراد دیابتی تلقی شوند، اما مهم است که از اندازه گیری حجم مصرف این محصول متناسب با میزان کالری که ارائه می دهد غافل نشوید. علاوه بر این، در صورت مصرف کشمش برای دیابتی ها، ممکن است برخی از داروهای استفاده شده برای مدیریت دیابت با کشمش تداخل داشته باشند، بنابراین مشورت با یک متخصص تغذیه قبل از ایجاد تغییرات مهم در رژیم غذایی، حتما توصیه می شود.

نتیجه

در نهایت، کشمش‌ برای دیابتی ها می تواند افزودنی مفیدی به رژیم غذاییشان باشد. شاخص گلایسمی پایین، به همراه مواد مغذی و خواصی که دارد، آن را به یک انتخاب هوشمند برای کنترل سطح قند خون و بهبود سلامت کلی تبدیل می کند. با افزودن کشمش به صورت متعادل در یک رژیم غذایی مدیریت شده، افراد دارای دیابت می توانند از شیرینی طبیعی آنها لذت ببرند و همزمان از مزایای زیادی که ارائه می دهند، بهره مند شوند.

برای اطلاع از قیمت انواع کشمش از طریق کادر زیر وارد بخش فروشگاه شوید.


آیا کشمش می تواند سطح قند خون را افزایش دهند؟

بله کشمش می تواند باعث بالا رفتن سطح قند خون شود. کشمش دارای شاخص گلایسمی متوسط است و این به این معناست که باعث افزایش تدریجی سطح قند خون می شوند اما نه به صورت ناگهانی.

افراد دیابتی چه تعداد کشمش در روز می توانند مصرف کنند؟

حجم مصرف توصیه شده برای کشمش حدود یک چهارم فنجان یا 20 گرم است که می تواند تقریباً ۱۰۰ کالری ارائه دهد. مهم است که از مصرف بیش از حد کشمش پرهیز کنید.

آیا مصرف زیاد کشمش می تواند عوارض داشته باشد؟

بله، هرچند کشمش بسیار مغذی است اما دارای کالری بالاییست. مصرف بیش از حد این محصول می تواند به مشکلات گوارشی و یا افزایش وزن منجر شود.

3.7/5 - (89 امتیاز)
مسعود خرّمی
دیدگاه کاربران
4 دیدگاه
 • احد 26 اردیبهشت 1403 / 1:25 ب.ظ

  آقای گردو هرچی نهال گردو دادی تقلبی بود تو گفتی خوشه ای زود باز ده پنج سال هست کاشتم هنوز هنوز هست خبری از باردهی نیست پس کو می گفتی سال اول بار میده

  • مسعود خرّمی 26 اردیبهشت 1403 / 1:53 ب.ظ

   دوست عزیز اشتباه گرفتین. ما توی کار نهال نیستیم و فروش آجیل و خشکبار انجام میدیم.

 • اصفهانی 26 اردیبهشت 1403 / 3:50 ب.ظ

  حقوق بازنشستگان را هر ماه، پنج برابر ماه قبل کنید تا جمعیت افزایش بیابد.

 • مسعود قنواتی 27 اردیبهشت 1403 / 9:44 ق.ظ

  سلام وقتتون بخیر
  مطلب بسیار مفید و آموزنده بود نهایت تشکر را از شما عزیزان دلسوز و زحمتکش دارم و امیدوارم که همیشه تندرست و موفق باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *