گردو سوغات کدام شهر است؟ نگاهی به صنعت آجیل شهرهای ایران

Which-city-is-the-souvenir-walnut

گردو از دیرباز بخشی از فرهنگ ایرانیان بوده و نه تنها به عنوان یک عنصر اصلی در میان وعده ها و آشپزی، بلکه به عنوان هدیه و سوغاتی ارزشمند نیز نقش بسزایی در میان مردم دارد. هدیه دادن و خرید گردو به عنوان سوغات نشان دهنده اهمیت مهمان نوازی و حسن نیت در جامعه ایرانی است. قدمت این عمل به قرن ها قبل برمی گردد و در ایران امروزی به عنوان یک سنت حفظ شده است. سوغاتی ها نماد گرما، دوستی و پیوندی ریشه دار با سرزمینی است که از آن آمده اند.

گردو به عنوان یک غذای سالم در نظر گرفته می شود، زیرا سرشار از چربی های سالم، فیبر، آنتی اکسیدان ها و پروتئین است. گردو چه خام و چه بو داده طعم بسیار خوبی دارد، اگرچه برخی افراد آن را به دلیل داشتن طعم پر چرب دوست ندارند، اما این مغز بسیار مغذی است و باید آن را در رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. گردو مانند ماهی منبع غنی از اسیدهای چرب امگا 3 است. تحقیقات تأیید می کند که گنجاندن گردو در رژیم غذایی به درمان بسیاری از بیماری ها از جمله کبد چرب کمک می کند. بهترین زمان مصرف گردو بستگی به سلایق فردی هر شخص دارد.

گردو سوغات کدام شهر ایران است؟

گردو از محصولات اصیل ایرانی است و نژاد آن از ایران به سراسر دنیا انتقال یافته است، به گونه ای که تمام اقسام مختلف گردوی یافت شده در سراسر دنیا نژادشان ریشه در گردوی ایرانی دارد. شهر های تویسرکان، کرمان، آذرشهر و مراغه بهترین نوع گردو را دارند و می توان این محصول را از این شهرها به عنوان سوغات خریداری کرد.

گردو سوغاتی
گردو سوغاتی

به دلیل پراکندگی تولید این محصول در شهرهای مختلف ایران نمی توان به طور قطعی اعلام کرد که اختصاصاً گردو سوغات کدام شهر است، با این حال ما مطالبی را برای شما ارائه کرده ایم تا بتوانید گردوی مورد نظر خود را از شهرهایی مانند شهر تویسرکان، کرمان، کردستان و مراغه با توجه به شرایط آب و هوایی و جنس خاک آنها انتخاب کنید.

گردوی کشت شده از شهر هایی مانند آذر شهر، تویسرکان و مراغه زبانزد عام و خاص است. بیشتر گردوی این شهرها سالیانه به کشور های خارجی صادر می شود.

نگاهی اجمالی به صنعت گردوی ایران

ایران با دارا بودن جایگاه برجسته ای در بازار جهانی گردو، به عنوان یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان برتر این آجیل مغذی شناخته می شود. چندین منطقه در سراسر ایران به تولید گردو در این کشور کمک می کنند، اما تنها چند شهر به خاطر گردوهای سوغاتی بی نظیرشان متمایز هستند.

باغشهر ایران، مراغه

مراغه یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که به باغات فراوان خود شهرت دارد. باغات وسیع سیب، انگور، آلو و گردو این شهر را به یکی از معروف ترین مکان ها برای خرید خشکبار تبدیل کرده است. گردو را می توان یکی از سوغاتی های این شهر دانست که به دلیل کیفیت بالایی که دارد به عنوان بهترین گردو ایران نیز شناخته می شود.

گردوی سوغاتی مراغه دارای طعمی متمایز و بی نظیر است. پوست گردوی مراغه به کاغذی بودن معروف است که یکی از مواردی است که نشان دهنده ی مرغوبیت و تازگی این آجیل است. پوست گردو از طرفی تضمین می کند که گردوها در سفرهای طولانی مدت دست نخورده باقی می مانند و حالت بکر خود را حفظ می کنند و از طرفی نازک بودن آن باعث جلب رضایت مصرف کنندگان می شود.

گردو سوغات کدام شهر است
گردو سوغات کدام شهر است

خاک غنی مراغه و شرایط بهینه ی رشد درختان، به ظاهر و زیبایی چشمگیر گردو که به عنوان سوغات خریداری می شود کمک می کند. مغز درشت، گوشتی و پر چرب که درون پوسته های طرح دار و زیبا قرار گرفته ‌اند لذتی بصری دارند و حتی قبل از شکسته شدن چشم ها را مجذوب خود می کنند.

یافتن و خرید آجیل با کیفیت تجربه ای ارزشمند است. مغازه ها و بازارهای محلی متعدد در شهرهای مختلف طیف گسترده ای از گزینه ها را برای افرادی که به دنبال بردن این گنجینه های بی نظیر به خانه هستند، ارائه می دهند. علاوه بر این، فروشگاه های آنلاین دسترسی و خرید گردو را آسان تر از همیشه کرده اند و باعث می شوند مشتریانِ محصولات مختلف مانند آجیل و خشکبار بتوانند با آسودگی خاطر این محصولات را تهیه کرده و از مصرف کردن آن لذت ببرند.

در این بین، ما امکان خرید این محصول را برایتان فراهم کرده ایم. کافیست از طریق کادر زیر وارد بخش فروشگاه شده و بعد از انتخاب محصولات مورد نظر و ثبت آدرس، باقی کار را که ارسال گردوی با کیفیت است به ما بسپارید. تخصص ما مشارکت با کشاورزان و باغداران مراغه است.

شهر نمادین گردو، کرمان

کرمان واقع در منطقه جنوب شرقی ایران، یکی از شهرهایی است که در میان گردوهای سوغاتی ایران در مرکز صحنه قرار دارد. کرمان که به دلیل میراث سنتی و کشاورزی خود مورد احترام است، جایگاه خود را به عنوان یکی از منابع اصلی این آجیل ارزشمند به دست آورده است.(1)

آب و هوای منحصر به فرد و خاک حاصلخیز کرمان شرایط ایده آلی را برای کاشت گردو با کیفیت و طعم استثنایی فراهم می کند. باغات گردوی این شهر رونق زیادی دارد و در نتیجه هر سالِ برداشت فراوانی دارد. صنعتگران محلی کرمان گردو را با دست چیده و فرآوری می کنند و از جایگاه برتر آن در بازار سوغات اطمینان حاصل می کنند.

گردوی آذر شهر

آذرشهر نیز در استان آذربایجان شرقی قرار دارد و از شهرهای همجوار مراغه محسوب می شود. مغز گردوی آذرشهر به دلیل مرغوبیت و کیفیت درجه یک، عمدتاً در بازار شهرهای مختلف کشور خرید و فروش می شود. مغز گردوی آذرشهر به رنگ سفید است و طعم بسیار چرب و لذیذی دارد.

باید اقرار کرد که کیفیت و مزه ی این گردو در کنار گردوی مراغه در دنیا بی نظیر است و اغلب بازرگانان خارجی برای خرید گردو به این شهرها سفر می کنند و سالانه درصد بیشتر محصول گردوی این شهرها به خارج از کشور صادر می شود. همچنین قیمت مناسب این محصول توجهات بیشتری را به سمت خود جلب می کند.

گردوهای سوغات ایران
گردوهای سوغات ایران

گردوی تویسرکان

گردوی تویسرکان که به تازگی لقب پایگاه ژنتیکی گردوی جهان را به خود گرفته است، سردمدار گردوی ایرانی در جهان است. درخت گردوی بر آمده از این شهر بدون هیچ گونه دخالت های ژنتیکی و تکنولوژی به طور کاملا سنتی با قدمت هزاران ساله رشد می کند و محصول می دهد. قدم به قدم این شهر را درخت گردو پوشانده است. کیفیت و طعم مطبوع گردوی تویسرکان در دنیا نظیر ندارد. با توجه به شرایط آب هوایی مناطق زاگرس و استان همدان، مغز گردوی درشت و پر و پوست سفید و نازک، گردوی تویسرکان را  میان همگان محبوبیت بسیاری بخشیده است.(2)

میزان برداشت این محصول در شهر تویسرکان بسیار بیشتر از سایر مناطق کشور است و به همین دلیل معروفیت بیشتری نیز کسب کرده است. از نظر چربی موجود در مغز گردو که عمده خواص آن را شامل می شود، مغز گردوی مراغه بالاتر از محصولات سایر شهرها قرار می گیرد.

گردو در سایر نقاط کشور

همانطور که در بالا اشاره کردیم درخت و میوه ی گردو امکان رشد و باردهی در بیشتر نقاط کشور را دارد. البته این در مواردی است که شرایط اولیه ی نگهداری و سلامت درخت گردو را ایجاد کرده باشیم. با این حال می توان با استفاده از مراقبت های ویژه محصول با کیفیت تری تولید کرد و به باردهی بیشتر درختان در شهرهای مختلف رسید. توجه داشته باشید که قیمت مغز گردو بستگی به کیفیت آن دارد و در شهرهای مختلف می تواند متفاوت باشد.

اهمیت فرهنگی گردو

گردوهای سوغاتی، فراتر از مصارف آشپزی و میان وعده، اهمیت فرهنگی زیادی در سنت های ایرانی دارند. این آجیل ها اغلب در مراسم عروسی، مناسبت های مذهبی یا مجالس رسمی به عنوان نشانه ای از حسن نیت و قدردانی رد و بدل می شوند. چنین سنت هایی ارزش های ریشه دار مهمان نوازی و عشق به مهمانان را تقویت می کند. امیدوارم در این مقاله بصورت کلی به این موضوع که گردو سوغات کدام شهر است پرداخته باشیم. اگر سوال یا مطلبی در این باره دارید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مسعود خرّمی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *